www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Dom czy mieszkanie?

Informacja prasowa / Data: 2010-04-30

Dom czy mieszkanie? Takie pytanie nasuwa się wtedy gdy planujemy zainwestować pieniądze. Prawdą, nie od dziś znaną, jest fakt, że budowa domu jest atrakcyjniejsza cenowo, niż kupno mieszkania zwłaszcza biorąc pod uwagę metraż. Poza tym niedrogie niekoniecznie oznacza gorsze, ale za to może oznaczać ekologiczne, designerskie czy może dom pasywny, wymagający mniej energii niż zwykły.

"Recepta" na dom

Przepis na niedrogi w utrzymaniu dom to w dużym skrócie pisząc – zwarta bryła w kształcie prostopadłościanu bez wnęk, ryzalitów, podcieni, wykuszów, balkonów. Jeśli chodzi zaś o dach to - najprostszy dwuspadowy bez lukarn, a zamiast nich okna połaciowe lub okna w ścianach szczytowych.

Idealnie byłoby również rozmieścić największe przeszklenia na elewacji i połaci dachu od południa lub południowego zachodu. Ściana północna i wschodnia to najlepsze miejsce dla małych okien pomieszczeń gospodarczych i dobrze ocieplonych drzwi.

Jak ogrzać dom?

Nie od dziś wiemy, że ogrzewanie spędza sen z powiek wszystkich użytkowników, którzy głowią się jak ogrzać dom i jednocześnie nie zbankrutować. Najlepiej jest zainwestować w alternatywne źródła pozyskiwania energii, świetnym przykładem jest tu pompa ciepła. Zaleca się również wykorzystywanie wspomagających sposobów ogrzewania w postaci kolektorów słonecznych lub wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Właściwe ocieplenie

- Ponadto przy budowie domu można wykorzystać nowoczesne materiały, które sprawią, że nasz dom będzie budynkiem energooszczędnym, tzn. będzie pochłaniał zdecydowanie mniej energii niż tradycyjny. Niezwykle ważną rolę pełni tutaj właściwe jego ocieplenie, które powinno być właściwie rozmieszczone. Należy pamiętać, że największe straty ciepła dotyczą stropodachów i dachów nad ogrzewanymi pomieszczeniami, a nie jak wydaje się powszechnie - ścian zewnętrznych – mówi Anna Macina, specjalista ds. marketingu firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

Dom w technologii szkieletu drewnianego

Obecnie coraz bardziej popularne jest budowanie domów w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego – polega ona na produkcji gotowych, wielkogabarytowych elementów i późniejszym ich zamontowaniu na placu budowy. Takie ściany gwarantują wysoką dźwiękochłonność, optymalny współczynnik przenikania ciepła, wysoką odporność ogniową. Stosowanie prefabrykatów umożliwia ponadto drastyczne skrócenie czasu koniecznego do wybudowania domu.

Co wybrać?

Decydując o wyborze domu czy mieszkania warto również rozważyć, co jest łatwiejsze do utrzymania. To prawda, że koszty utrzymania mieszkania są łatwiejsze do przewidzenia i równomiernie rozłożone w czasie.  Ponadto nie interesuje nas utrzymanie porządku przed blokiem, ogrzewanie czy wywóz śmieci, nie mówiąc już o niezbędnych remontach – tym zajmują się inne osoby, jak administrator całego budynku.

Jeśli chodzi o dom, sytuacja jest zgoła inna – tutaj kosztów nie da się do końca oszacować, sami musimy zadbać o wiele rzeczy – jak choćby odśnieżanie chodnika przy naszej posesji czy okresowe kontrole przewodów kominowych. Zyskujemy za to pełną kontrolę nad wydatkami, niezależność, spokój i ciszę. Poza tym, żeby rozwiać wątpliwości: średni koszt utrzymania domu o powierzchni 180 m² jest porównywalny do kosztów utrzymania 60 metrowego mieszkania (!) To wszystko jest kuszącą alternatywą dla tych, którzy marzą o zamianie swego M4 na wolno stojący domek.

- Zjawisko dezurbanizacji czyli proces ucieczki ludzi z wielkich ośrodków miejskich i osiedlanie się poza granicami administracyjnymi miast dzieje się wręcz na naszych oczach. Uciekający porzucają życie w mieszkaniu i decydują się na inwestycję ich życia – budowę jednorodzinnego domu. Jest to na pewno trend, który już staje się standardem. – komentuje Anna Macina

Źródło: www.archeton.pl
 

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły

Podsumowanie po oświecimskich Targach "Dom i Otoczenie "

W dniach 11-13 czerwiec 2010 odbyły się OŚWIĘCIMSKIE ... » ...więcej
Drzwi przesuwne czy skrzydłowe

Drzwi przesuwne czy skrzydłowe

W każdym domu i mieszkaniu znajdują się pomieszczenia,... » ...więcej
Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Wzrost świadomości ekologicznej, a także wymierne korz... » ...więcej
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana czę... » ...więcej
Czy spalanie odpadów jest przyjazne środowisku?

Czy spalanie odpadów jest przyjazne środowisku?

Niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym, aspektem w... » ...więcej
Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Podstawowym kryterium przy wyborze grzejnika powinno być... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery