www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Kotły gazowe - tradycyjne i kondensacyjne

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-10

To niewątpliwie najwygodniejsze urządzenia stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań. Ich obsługa nie jest pracochłonna ani skomplikowana. Kotły do 30 kW mogą być instalowane w dowolnym pomieszczeniu, chociaż w łazience nie jest to zalecane. Stosowane są do ogrzewania jak również do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u). Czym różni się kocioł tradycyjny od kotła kondensacyjnego - odpowiedź w tym artykule.

Rodzaje kotłów

Kocioł kondensacyjny. Fot.: Junkers Kocioł kondensacyjny.
Fot.: Junkers

Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych: tradycyjne oraz kondensacyjne. Sprawność kotłów tradycyjnych nie przekracza 100%, natomiast w kotłach kondensacyjnych odzyskuje się ciepło pary wodnej, dlatego ich sprawność może przekroczyć 100%.

Kotły tradycyjne

Kotły tradycyjne mają otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Różnią się sposobem pobierania powietrza do spalania i odprowadzeniem spalin.

Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomieszczenie o kubaturze minimum 8 m³, musi mieć zapewniony stały dopływ powietrza oraz sprawną wentylację grawitacyjną - kratka nawiewna na dole pomieszczenia, a wywiewna u góry. W tej kwestii należy bezwzględnie kierować się instrukcją obsługi producenta kotła. Przestrzeganie tej instrukcji gwarantuje bezpieczne użytkowanie kotła oraz prawidłowe działanie urządzenia.

Kotły z zamkniętą komorą spalania rurą podwójną (rura w rurze) lub dwoma niezależnymi rurami pobierają powietrze z zewnątrz budynku i odprowadzają spaliny na zewnątrz. Ruch spalin i powietrza jest wymuszony przy pomocy wentylatora. Zgodnie z przepisami pomieszczenie, w którym jest zamontowany kocioł musi mieć minimum 6,5 m³objętości oraz sprawną wentylację grawitacyjną. Także w tym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń instrukcji obsługi urządzenia. Kotły te mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma komina.

Kotły kondensacyjne

W kotłach kondensacyjnych zasilanych gazem ziemnym do ogrzewania wykorzystuje się dodatkowo ciepło znajdujące się w spalinach. Proces ten zachodzi w wymienniku ciepła, w którym spaliny schładzane są do temperatury około 56°C (tzw. punkt rosy) przez wodę powrotną z instalacji grzewczej, która schładza spaliny i skrapla je. Energia cieplna powstała w tym procesie wykorzystywana jest do podgrzania wody powrotnej. Dlatego temperatura wody grzewczej w kotłach kondensacyjnych jest niższa niż w kotłach tradycyjnych.

Kotły kondensacyjne budowane są z zamkniętą komorą spalania. Również kotły kondensacyjne mogą być jedno lub dwufunkcyjne, jednak z tą różnicą, że dwufunkcyjne podczas podgrzewania wody nie będą kondensować.

Kotły kondensacyjne są znacznie droższe od tradycyjnych, jednak ich użytkowanie jest tańsze, bowiem zużywają mniejsze ilości paliwa.

Wasze komentarze:

Autor(ka): CIEPŁO-TECH
Data nadesłania:
  21.05.2007 16:27
PULSACYJNY kondensacyjny kociol gazowy takze grzejac CWU kondensuje i to w 90% czasu grzewczego. Ma takie parametry nawet uzyskujac 70 stopni na zasilaniu, przy wspoludziale z systemem PROFUSION firmy AUER (zbiornik warstwowy ogrzewany poprzez wymiennik). Jest to mozliwe dzieki rewolucyjnej konstrukcji.
Autor(ka): PeWu
Data nadesłania:
  05.02.2009 10:31
W przypadku pieców z zamkniętą komorą spalania czy te dwa stwierdzenia nie wykluczają się nawzajem?

"Piece te mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma komina"

"Zgodnie z przepisami pomieszczenie, w którym jest zamontowany kocioł musi mieć (...) sprawną wentylację grawitacyjną"

A poza tym, czy nie można zamontować takiego pieca tam, gdzie mamy wentylcję mechaniczną nawiewno-wywiewną?
Autor(ka): murdock
Data nadesłania:
  15.03.2009 11:39
Tam gdzie jest urzadzenie gazowe,inspektor,ktory przyjdzie skontrolowac twoja instalacje,nie dopusci zadnych urzadzen "mechanicznych" w wentylacji.Wiec wentylacja mechaniczna nie jest dopuszczalna.Mysle o wentylacji z uzyciem wentylatora elektrycznego-bo chyba o takiej instalacji mowa.
Autor(ka): nie fizyk
Data nadesłania:
  07.08.2009 21:06
sprawność powyżej 100%?

no to mamy coś lepszego od
perpetum mobile....

gratulacje!!!
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  15.11.2009 17:26
Witam mam pytanie ,posiadam piec gazowy 17,4kv z 1985rdo ogrzewania 120m/2.Dom zbudowany jest z pustaka+futrówka w srodek wszczelona pianka ,okna pcv,grzejniki zeliwne .Mysle o zmianie pieca na nowy bo ten stary przy -5s/C spala 14-16m/3 na 24h.Jaki piec bylby najlepszy i oszczędniejszy. huh.gif
Autor(ka): mechanik
Data nadesłania:
  23.11.2009 09:46
Sprawność kotła kondensacyjnego powyżaej 100%?Czy to oznacza że kocioł nagrzewa instalację i jeszcze wdmuchuje gaz do sieci?
Autor(ka): Pulsator
Data nadesłania:
  30.11.2009 21:46
Witam serdecznie. Sprawnosc ponad 100% to wynik odpowiednich wzorow. Tak dla przykladu 109% kondensacyjne to 99% realnego odbioru Ciepla. Przy odpowiednich parametrach czynnika powrotnego (ponizej 56 stopni C) kociol kondensacyjny ma mozliwosc odbioru ciepla ze skropli wytwarzajacych sie ze spalin. Dzieki temu za te sama ilosc gazu mozemy miec tak jakby pewna moc gratis.
Autor(ka): Stanisław
Data nadesłania:
  05.03.2010 14:19
Witam mam zamiar wymienić piec gazowy myślę o kondensacyjnym ale po rozmowie ze sprzedawcą zaczynam się wachać ponieważ w/g jego teori jest to dobry piec do ogrzewania podłogowego natomiast do typu jaki posiadam czyli grzejnikowego nie bardzo się nadaje ponieważ temeratura wyjściowa na piecu dla grzejników powinna być ok.53 stopnie i wówczas zanika zjawisko kondensacji i związane z tym oszczędności gazu,natomiast cena tego kotła jest dużo wyższa od tradycyjnego .Proszę o radę.
Autor(ka): tom.bed00
Data nadesłania:
  14.05.2010 00:31
Witam Mam w planie zamontowac piec gazowy kondensacyjny, czy moge go zamontowac na kominie i podlonczyc do tego samego wylotu czyl komin biegnacy do gory jakies 4-6 metrow,czy bedzie dobrze pracowal?czy morzna kupic w polsce piec tkz.Glow-worm?
Autor(ka): jowisz.
Data nadesłania:
  27.08.2010 20:45
mam problem. czy moge zamontowac piec co w piwnicy dwufunkcyjny rura wrurze i przedluzyc rure spalinowa w poziqmie dwa metry i w pionie trzy metry?
Autor(ka): Bobek
Data nadesłania:
  21.11.2010 06:28
Sprawność powyżej 100% dlatego że obliczenia odnoszą się do wartości opałowej paliwa a nie ciepła spalania. Wartość opałowa nie uwzględnia ciepła utajonego w paże wodnej zawartej w spalinach które kocioł kondensacyjny wykożystuje z tąd te 109%.
Autor(ka): cober
Data nadesłania:
  02.05.2011 14:57
Z tego co mi wiadomo, to wentylacja mechaniczna jest dopuszczona tylko i wyłącznie w przypadku pieca ze współosiowym układem spalinowo-powietrznym (rura w rurze) gdzie wewnętrzną rurą idą spaliny a zewnętrzną zasysane jest z zewnątrz powietrze. Tym sposobem mała nieszczelność rury wewnętrznej nie unieruchamia instalacji a duża nieszczelność rury wew jest wykrywana przez kocioł. dodatkowo nieszczelność rury zewnętrznej nie stanowi szczególnego niebezpieczeństwa ponieważ rura ta pracuje na minimalnym podciśnieniu. Dodatkowo układ współosiowy ma wiele dodatkowych obostrzeń: długość, ilość kolan, odległość od okna, rodzaj zabudowy i jakoś tak. A z osobistych doświadczeń mogę powiedzieć, że tam gdzie jest 2 kominiarzy tam są 3 zdania
Autor(ka): StaryWyga
Data nadesłania:
  02.06.2011 23:49
Jowisz w zalezności od długości układu poziomego rur można zastosować system koncentryczny poziomy wychodzący ze ściany 0,5 m pow gruntu w kotłach o mocy do 21kW.w budynkach wolnostojacych jednorodzinnych.
Wiekszość firm kotłowych posiada w materiałach prawidłowe podłączenia i dopuszczalne długości przy różnych systemach.
Autor(ka): major
Data nadesłania:
  07.06.2011 18:36
Witam. Mam taką sytuację: kominek z płaszczem wodnym do ogrzewania mieszkania, bojler elektryczny do c.w.u. Mam zamiar zainstalować piec gazowy. Dodam że mieszkanie ma 86m2, a budynek niestety nie jest docieplony. chciałbym zamontować piec dwufunkcyjny, ponieważ w przyszłości myślę o wannie (teraz kabina). Proszę o jakieś rady..Przede wszystkim o markę pieca, i czy faktycznie opłaci się instalować kondensacyjny. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  18.11.2012 20:51
witam mam piec typu glow worm climapro2, ustawilam program ogrzewania na 27 stopni na 3h i nic sie nie dzieje. myslalam,ze moze problemem sa baterie, ale nie! prosze o pomoc
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Kotły gazowe - stojące i wiszące

Kotły gazowe - stojące i wiszące

Kocioł gazowy to najwygodniejsze źródło ciepła dla gosp... » ...więcej
Kotły gazowe - ogrzewanie wody użytkowej

Kotły gazowe - ogrzewanie wody użytkowej

Pod względem pełnionych funkcji kotły gazowe są jedno lu... » ...więcej

Paliwa gazowe i płynne do ogrzewania

Używanie paliw gazowych i płynnych do celów grzewczych... » ...więcej

Gazowe ogrzewacze pomieszczeń

Tradycyjny system ogrzewania budynków to układ składający się z wielu elementów. Do ogrzewa... » ...więcej
Tradycyjne instalacje grzejnikowe

Tradycyjne instalacje grzejnikowe

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem instalacji CO w Polsc... » ...więcej
Kotły na ekogroszek

Kotły na ekogroszek

Najtańszym obecnie źródłem energii służącej do ogrzewania domu jest ekogroszek. Kotły z p... » ...więcej
Wstępniak - Kotły CO.

Wstępniak - Kotły CO.

Dzisiaj umieściliśmy w Internecie nową stronę na temat ogrzewania. Będziemy tutaj pisać o t... » ...więcej

Kotły na pellety

Od niedawna na polskim rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe pojawił się nowy produkt, a mi... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia