www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Wymiana grzejników czy całej instalacji grzewczej? Jak to zrobić w wiekowej kamienicy

Informacja prasowa / Data: 2014-04-14

Wiekowe kamienice coraz częściej przechodzą metamorfozy, dzięki którym przywracana jest im dawna świetność. To jednak nie tylko powierzchowne zmiany. Wymieniane są stare instalacje grzewcze i inne systemy wewnętrzne. Nowoczesna technologia siłą rzeczy wkrada się także w mury kamienic z początków XX wieku. Dzisiejsze projekty są pieczołowicie i indywidualnie dopasowywane tak, że nawet budynki pod opieką konserwatora zabytków można wyremontować, bez uszczerbku dla ich stylistyki.

Wymiana grzejników w starej kamienicy wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami.

Przede wszystkim zdecydować należy, czy wymieniamy tylko grzejniki czy całą instalację grzewczą. W przypadku starych budynków najczęściej wymiany wymaga całość instalacji, jednak jeśli jesteśmy właścicielem indywidualnego mieszkania w starym budynku, możliwa jest także wymiana w obrębie lokalu.

Wymiana grzejników bez remontu instalacji

W tym przypadku sprawa demontażu i zamontowania nowych grzejników jest dość prosta.

Fot. Purmo

Głównymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę są przyłącza, które będzie trzeba dostosować do instalacji starego typu, projektowanych według innych standardów niż obecnie.

Rozstaw króćców przyłączeniowych w dawnych instalacjach znacznie różni się od dzisiejszych, jednak niektórzy producenci grzejników są na to przygotowani i tak jak Purmo oferują specjalne grzejniki tzw. „renowacyjne”.

Decydując się na wymianę grzejników, pamiętajmy o ich pojemności wodnej. Zmniejszając ilość wody krążącej w instalacji, zmniejszamy wymiernie koszty ogrzewania.

Nie bez znaczenia jest także wyposażenie nowych grzejników w zawory termostatyczne umożliwiające indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na konkretne grzejniki trzeba sprawdzić jaki typ instalacji funkcjonuje w danym budynku.

Z jakiego tworzywa wykonane są rury instalacji grzewczej, do których przyłączone zostaną nowe grzejniki. Nie można łączyć np. rur miedzianych z aluminiowymi grzejnikami członowymi, trzeba wówczas zastosować dodatkowe przekładki dielektryczne.

Innym, standardowym procesem jest wyznaczenie mocy grzejnika, czyli wydajności cieplnej. W kamienicach objętych nadzorem konserwatora zabytków najlepiej, aby moc cieplną obliczył projektant instalacji grzewczej.

Ważnym aspektem przed montażem nowych grzejników jest także płukanie całej instalacji z użyciem odpowiedniego płynu czyszczącego. To istotne dla późniejszego sprawnego działania instalacji i grzejników. Usunięte zostaną osady zgromadzone w przewodach, które mogłyby zanieczyścić lub nawet uszkodzić nowe grzejniki, szczególnie te płytowe – radzi Roman Strzelczyk z Purmo.

Wybór grzejników

Wymieniając jedynie grzejniki kłopotliwe może okazać się to, że będziemy mieli ograniczony wybór. Nowy grzejnik musi mieć podłączenie boczne, podobnie jak stary. Dodatkowo rozstaw przewodów przyłączeniowych – liczony od osi króćca zasilania, do którego wpływa woda grzejna, do osi króćca powrotu, którym woda wypływa z grzejnika – powinien wynosić 50 cm, ponieważ taki rozstaw mają stare grzejniki żeliwne.

Fot. Purmo Grzejniki Delta, sprawdzają się w kamienicach dzięki konstrukcji przypominającej stare żeliwne żebrowe grzejniki; dostępne w różnych kolorach

Najłatwiej i najefektywniej będzie, gdy zastąpimy stare żeliwne grzejniki nowoczesnymi członowymi (o zmniejszonej pojemności wody i podobnym wzornictwie).

W ofercie Purmo dostępne są także grzejniki stalowe w wersji modernizacyjnej, tzw. renowacyjnepłytowe lub członowe, o rozstawie króćców wynoszącym właśnie 50 cm.

Do łazienek polecane są grzejniki drabinkowe renowacyjne (o podłączeniach dostosowanych do instalacji starego typu). Wybrać można np. Grzejnik Santorini.

Wymiana grzejników wraz z instalacją grzewczą w kamienicy

Najczęstszymi przypadkami są jednak te, w których inwestorzy decydują się na wymianę całych instalacji grzewczych – grzejników wraz z pionami. Wiekowe kamienice są z reguły w stanie nadającym się do kapitalnego remontu, dlatego też wymiana instalacji pod okiem konserwatora zabytków i projektanta instalacji grzewczej staje się koniecznością.

Wymiana całej instalacji oznacza, że nie mamy kłopotu z dostosowaniem grzejników do starych przyłączy. Możemy wybrać nowoczesne grzejniki, w trendach nawiązujących do stylu retro lub innego odpowiadającego stylowi kamienicy.

Jak podłączyć grzejniki?

Podczas wymiany całej instalacji warto zastanowić się nad sposobem podłączenia grzejników.

Fot. Purmo Grzejnik Plan, gładki i płaski sprawdza się w prostych stylizacjach, a  także tych wyszukanych, nie dominując we wnętrzu

W nowoczesnych projektach stosuje się podłączenie dolne (do podłogi), po prawej bądź lewej stronie grzejnika.

Jest to sposób podłączenia grzejników stalowych – płytowych oraz niektórych żeliwnych i konwektorowych.

Podobny sposób to podłączenie dolne środkowe – tu króćce przyłączeniowe znajdują się po środku u dołu grzejnika.

Natomiast grzejniki aluminiowe i większość żeliwnych mają podłączenia boczne. Istnieje również możliwość podłączenia krzyżowego - rura zasilająca wchodzi u góry grzejnika z jednej strony, natomiast powrotna wychodzi po przeciwnej stronie u dołu grzejnika.

Stylistyka dawnych kamienic

Aby nie zaburzyć stylu i klimatu kamienicy warto poszukać takich grzejników, które sprawdzą się nie tylko pod względem parametrów i mocy cieplnej, ale także pod względem wzornictwa i designu.

Fot. Purmo Grzejnik Paros, płaski i obły, bardzo dyskretny

Modelem jaki polecić można do montażu w kamienicy jest np. Delta, która wyglądem przypomina stare żeberkowe grzejniki.

Dodatkową zaletą modelu Delta jest to, że produkowane są w różnych rozmiarach i mogą być wygięte w łuk, dzięki czemu tworzą idealną propozycję do wykuszy, nietypowych wnęk i innych niestandardowych rozwiązań, często spotykanych w kamienicach.

Gdy jednak projekt wymaga dyskrecji i delikatności warto pomyśleć o płaskiej płycie Plan lub pionowym grzejniku Paros. To modele łączące w sobie elegancję i delikatny urok.

Paros jest płaski i obły, można go zamontować np. między wysokimi oknami lub w holu. Modele te nie przyćmią stylistyki kamienicy i nie zakłócą zamysłu aranżacji wnętrza – radzi Robert Skomorowski z Purmo.

Kamienica ogrzewana elektrycznością

W niektórych leciwych kamienicach można spotkać jeszcze piece kaflowe, które wobec braku wodnej instalacji centralnego ogrzewania, przerabiane są na zasilanie elektryczne.  Montaż grzałek elektrycznych to łatwe rozwiązanie, które nie zakłóci wystroju starej kamienicy.

Fot. Purmo Grzejnik Likoma H, płaski, podkreślający klasyczne wnętrza

Piękny stary piec kaflowy stanowi wspaniałą ozdobę, jednak może okazać się niewystarczający z powodów czysto praktycznych - w czasie dużych mrozów wnętrze będzie niedogrzane.

Propozycją może być montaż dodatkowych grzejników elektrycznych, np. Likoma H marki Purmo. To płaskie, bardzo eleganckie grzejniki, które zamontowane pod oknami dogrzeją wnętrze, a dodatkowo podkreślą jego wyjątkowy charakter. Są wykonane z konglomeratu granitowego i z pewnością dodadzą charakteru klasycznemu wnętrzu.

Dzięki wbudowanym termostatom, grzejniki elektryczne będą automatycznie włączać się jedynie wówczas, gdy w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej ustalonej przez użytkownika.

Marka Purmo jest własnością koncernu Rettig ICC produkującego rocznie ok. 9 milionów grzejników, co czyni koncern największym producentem systemów grzewczych na świecie. Rettig ICC posiada zakłady produkcyjne w 15 krajach Europy i eksportuje swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Silna i stabilna pozycja rynkowa powoduje zaangażowanie koncernu w ciągłe inwestowanie w jakość i innowacje. Największa fabryka koncernu mieści się w Rybniku.
W styczniu 2012 roku koncern Rettig ICC przejął niemiecką firmę Hewing – producenta wysokiej jakości rur z tworzyw sztucznych. Firma Hewing zatrudniająca profesjonalny zespół ekspertów i doświadczonych pracowników doskonale wpisuje się w strategię rozwoju koncernu Rettig ICC.


Źródło: www.purmo.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Grzejniki aluminiowe w instalacji grzewczej

Grzejniki aluminiowe w instalacji grzewczej

Jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego cz�... » ...więcej
Przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu - porady

Przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu - porady

Zbliża kolejny sezon grzewczy. Pomimo pięknej pogody, w... » ...więcej
Zbiornik wyrównawczy w otwartej instalacji grzewczej

Zbiornik wyrównawczy w otwartej instalacji grzewczej

Każda instalacja grzewcza, bez względu na jej rodzaj mu... » ...więcej
Rodzaje grzejników we współczesnej instalacji CO

Rodzaje grzejników we współczesnej instalacji CO

Producenci grzejników wprowadzają do sprzedaży bardzo sze... » ...więcej
Rury w instalacji grzewczej

Rury w instalacji grzewczej

Woda w instalacji grzewczej transportowana jest do grzejników poprzez rury. Rury te mogą być stal... » ...więcej
Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Grzejniki dekoracyjne – design czy funkcjonalność?

Podstawowym kryterium przy wyborze grzejnika powinno być... » ...więcej
Polecamy porady
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia