www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Znak Jakości zobowiązuje

Informacja prasowa / Data: 2014-07-22

Kluczem do polepszenia bilansu energetycznego budynku jest podniesienie izolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych. Przed zakupem styropianu warto rozważyć nie tylko koszt zakupu materiału, lecz również długoterminowe korzyści płynące z zastosowania dobrej jakości styropianu. Warunkiem udanej termomodernizacji jest wybór certyfikowanego materiału o stale kontrolowanych parametrach.

Styropian EPS występuje w wielu grubościach, od 1 do nawet 30 cm oraz znacząco różni się deklarowanym przez producentów współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda (λD), od 0,031 W/mK dla styropianu grafitowego aż po 0,045 W/mK dla styropianu białego.

Fot. Austrotherm

Grubość i parametry materiału ociepleniowego stosowanego w danym miejscu należy dobrać we współpracy z audytorem energetycznym, który sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające kalkulację oczekiwanych oszczędności z tytułu modernizacji w rozłożeniu na lata.

Badania rynkowe potwierdzają, że w obrocie znajdują się produkty, których deklarowana lambda znacznie się różni od faktycznej – na niekorzyść inwestora.

Nabywcy nie mogli do tej pory sprawdzić, czy podany parametr jest zgodny z rzeczywistością. Różnicę mogli zauważyć dopiero po pierwszym roku eksploatacji budynku, gdy okazywało się, że realne zużycie energii na ogrzewanie jest wyższe od prognozowanego, a planowane oszczędności nie zostały osiągnięte.

Duże zmiany wniósł Program Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”, w ramach którego producenci styropianu dobrowolnie poddają swoje produkty regularnym badaniom.

Certyfikat jakości otrzymały do tej pory tylko dwie firmy – Austrotherm i Knauf Therm, otrzymując prawo do oznaczania opakowań swoich produktów charakterystycznym znakiem „Gwarantowany Styropian”. Pozytywne wyniki, które uzyskują ich produkty, to rezultat wieloletniego doświadczenia i rygorystycznej wewnętrznej kontroli jakości.

Styropian pod lupą

Różnice pomiędzy deklarowanym a realnym współczynnikiem przewodzenia ciepła niektórych styropianów wynikają z nierzetelnych praktyk producentów, którzy szukając oszczędności zaniżają zawartość masy granulatu w produkcie. Ma to wpływ nie tylko na termoizolacyjność, lecz również odporność mechaniczną materiału i bezpieczeństwo jego stosowania.

  Tabela z minimalnymi zalecanymi parametrami wyrobów dla danych        typów zastosowań

Program Gwarantowany Styropian to obecnie jedyne obiektywne narzędzie kontroli, które pozwala na samodzielną wstępną weryfikację jakości produktu przez kupującego.

- Ocieplenie fasady metodą lekką mokrą (ETICS) wymusza stosowanie styropianu charakteryzującego się parametrem TR na poziomie 100 kPa, a tylko w niektórych dopuszczonych systemach co najmniej 80 kPa. Jak wynika z analiz laboratoryjnych, taki parametr można uzyskać przy gęstości płyty styropianowej nie mniejszej niż 11,0 kg/m3.

Dlatego tak wątpliwe jest stosowanie styropianów o lambdzie deklarowanej, wyższej niż 0,042 W/mK. Aby uzyskać wymagany współczynnik U, należy użyć dużo grubszej warstwy styropianu, a jednocześnie można narazić się na ryzyko, że izolacja będzie miała za małą i niezgodną z prawem wytrzymałość – mówi Marcin Feliks, Doradca Techniczny z firmy Austrotherm.

Pod wpływem naprężeń ściskających i rozrywających, działających w miejscu zastosowania, płyty o gęstości niższej niż 11 kg/m3 mogą ulegać odkształceniom i zmianom wymiarowym, nie gwarantując ochrony termicznej na stałym poziomie.

- Od jakości styropianu zależą korzyści z termomodernizacji. Odstępstwo od standardów produkcji to strata dla klienta. Styropian o obniżonej jakości może się przyczynić do zmniejszenia oszczędności. Dlatego rzetelni producenci poddają swoje wyroby rygorystycznej kontroli wewnętrznej, zanim jeszcze trafią na rynek.

W ramach prowadzonej przez nas Zakładowej Kontroli Produkcji sprawdzamy dokładnie wszystkie ważne cechy styropianu, jak przewodność cieplna, współczynnik geometrii czy wytrzymałość mechaniczna.

Pozytywne wyniki badań styropianu Knauf Therm w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” to obiektywne potwierdzenie zgodności produktów z wymaganiami stawianymi przez technologię budowlaną – podkreśla Paweł Zemlik, Dyrektor Działu Jakości z firmy Knauf Industries.

Jaki styropian warto wybrać?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu odradza stosowanie najtańszych styropianów o parametrach 0,044 – 0,045 W/mK.

Choćby dlatego warto rozważyć zakup znacznie lepszego styropianu grafitowego o lambdzie 0,031 W/mK. Mimo, że jego cena jest wyższa, materiał ten gwarantuje nawet do 45% lepszą termoizolacyjność w stosunku do produktów niższej jakości.

Z prostego porównania kosztów ogrzewania dwóch domów jednorodzinnych o tej samej powierzchni użytkowej 150 m2, ocieplonych różnymi styropianami o grubości 15 cm i skrajnych parametrach lambda 0,031 i 0,045 W/mK wynika, że już w ciągu pierwszego roku użytkowania, w zależności od źródła ogrzewania i przy zakładanym wzroście cen energii o 6%, można dodatkowo zaoszczędzić nawet do 600 zł, a po trzydziestu latach – aż 47 tysięcy złotych.

Zastosowanie cieńszej warstwy styropianu grafitowego oznacza ponadto dodatkowe korzyści w postaci oszczędności na wyprawkach blacharskich i elementach systemu ociepleniowego, takich jak tynki, siatka czy klej. Dzięki węższym parapetom i węgarkom poszerza się widok z okna, a do pomieszczeń wpada więcej światła dziennego.

Aby uzyskać pewność, że termomodernizacja przyniesie wyliczone oszczędności, najlepiej wybierać produkty z charakterystycznym czerwonym znakiem „Gwarantowany Styropian” na opakowaniu. Posiadają one weryfikowalną jakość, zgodne z wytycznymi Programu Gwarancji Jakości Styropianu.

Listę produktów firm Austrotherm i Knauf Therm, oznaczonych znakiem „Gwarantowany Styropian”, można sprawdzić na stronie www.gwarantowanystyropian.pl

Źródło: www.echoPR.pl

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Jednościenny system kominowy

Jednościenny system kominowy

Rodzina produktów serii Invest marki MK Systemy Kominowe powiększa się o kolejny system. MKS I... » ...więcej
Relacja z targów BUD-GRYF SZCZECIN oraz ENERGIA

Relacja z targów BUD-GRYF SZCZECIN oraz ENERGIA

W weekend 15-17 marca 2013 r., w halach Międzynarodowych... » ...więcej
Rettig zakupił fabrykę rur Hewing

Rettig zakupił fabrykę rur Hewing

24 stycznia 2012 r koncern Rettig podpisał umowę z firm... » ...więcej
Grzejnik łazienkowy Leros

Grzejnik łazienkowy Leros

Najnowszy model w ofercie Purmo – grzejnik łazienkowy Leros – to idealne rozwiązani... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia Komputery